KPMG Eesti juhtimisajakiri FOORUM 2021/2022

Page 24

keelsete inimeste koondumine Ida-Virumaale suurt rolli turismi mõttes, mitte ainult SRÜ riikide töötajate ja investeeringute ligimeelitamises. Lõppude lõpuks on vene kultuur ja vene keel rahvusvahelise turismi tõeline magnet.

Ksenia:

Ida-Virumaa regiooni panus riigi SKTsse on juba 12%. Lisaks oleme ainus positi vse kaubandusbilansiga maakond Eestis ja ekspordi osakaal lähiaastatel üha kasvab. Võttes arvesse Ida-Virumaal tegutsevate ettevõtete tulevikuplaane, tõuseb meie osakaal riigi tööstussektoris pidevalt.

23

Esimest korda vaatasin Ida-Virumaa piirkonda lähemalt 2019. aasta ettevõtlusfoorumil Entry Point. Minu jaoks, nagu vist igale pealinlasele, oli see paik seesama nn hall piirkond, mille kohta uudistest midagi head ei kuulnud. Kõik rääkisid ainult sellest, kuidas probleemse Ida-Virumaaga toime tulla... Ja ühtäkki kohtasin foorumil energilisi ja karismaatilisi inimesi, kes on ehitanud tehaseid, arendanud tootmist, tutvustanud uusi tehnoloogiaid! Samuti õnnestus mul kuulda-näha kohalike ettevõtjate edulugusid ning külastada IVIA korraldatud ekskursioonide raames tehaseid. Mulle avaldas muljet see, mis toimub Ida-Virumaal, kuidas areneb infrastruktuur ja tootmine. Seda peab oma silmaga nägema, mitte ajakirjanduse prisma kaudu. Pärast seda kogemust saime KPMGs aru, et tahame töötada Ida-Virumaa piirkonna, selle ettevõtete ja inimestega nende tohutu motivatsiooni, entusiasmi ja sära tõttu. Tooge palun mõni näide sealsetest edukamatest ettevõtetest.

Vadim:

Neist, kes on hiljuti meie piirkonda tulnud, tooksin välja OÜ Aquaphor Internationali, ühe maailma suurima laia tootevalikuga veepuhastusfiltrite tootja. 2011. aastal ehitas see ettevõte Sillamäele oma esimese 7000 m2 suuruse veefiltritehase, mida on nüüdseks laiendatud enam kui kolm korda. 2014. aastal avas Aquaphor Narvas tehase, mille pindala oli 15 000 m2, ja peagi on näha selle märkimisväärset laienemist, tänu millele saab tööd veel 700 inimest. Ettevõte suurendas oma tootmisvõimsust Eestis heal ajal – 2014. aasta lõpus rubla langes, nii et investeeringud tasusid ennast väga ära tänu eurodes tuludele. Juhtkond valis, millises riigis hakata oma tootmist laiendama, kas näiteks Iisraelis, Hiinas, Kanadas, USAs... Aga Ida-Virumaa oli ainuke koht, kus projekti kooskõlastamine, tehase ehitamine ja käivitamine võttis vähem kui aasta. Aquaphor kavatseb nüüd renoveeritud tehase kavandamise käigus protsesse suurel määral automatiseerida. Kõiki inimesi pole aga siiski võimalik robotitega asendada ja seega tähendab uus tootmine uute töökohtade loomist. Märgin ära veel TBHAWT Manufacturingi, VKG, Enefit Poweri, Eastmani. Kõigil, nii n-ö vanadel kui uutel ettevõtetel on suur mõju piirkonna arengule ja Eestile tervikuna. Loodame, et kui liikumispiirangud kaotatakse ja piirid on täielikult avatud, suudame võõrustada potentsiaalseid investoreid Skandinaaviast, kes on ehk huvitatud äri laiendamisest siia.

| Ettevõtte juhi väljakutsed — äri kasv ja jätkusuutlikkus |