KPMG Eesti juhtimisajakiri FOORUM 2021/2022

Page 75

jaoks leiduda see õige klient, ostja või investor. Portugali kogemus näitas, et KPMG jaoks pole idusektoris tegutsemine pelgalt rahaline projekt, kus tulu tuleb edukast väljumisest, vaid see annab ka ettevõttele endale innovatsioonikogemust, võimaldab vahendada oma klientidele uusi idufirmade lahendusi viia idufirmadesse tarka raha oma klientidelt.

Kadri:

Eesti idusektorisse investeeritakse juba 95% välismaalt, ka meie fondide ja investorite seas on Euroopa, USA ja Jaapani suurkorporatsioone. Nad suunavad oma raha siia, sest mõistavad, et Eesti on Iisraeli kõrval koht, kus kasvatatakse ükssarvikuid.

Fondides osalemine ei eelda muuseas kohe suurinvesteeringut. See on täiesti normaalne, et korporatiivinvestorid alguses lähenevad fondidele, et jälgida selle tegemisi ning viia end kurssi nende tehingutega. Nii jõuab fondide pädevus nendeni ja samas inforuumis olemine on ju ise juba eelis.

Mis vahe on erakapitalifondidel ja riskifondidel? Erakapitalifondid investeerivad küpsemas faasis ja pigem traditsioonilise majanduse ettevõtetesse. Riskikapitalifondid on samuti erakapitalifondid, aga nad keskenduvad riskantsematele investeeringutele ehk investeerivad idufirmadesse.

EstVCA Eesti Era- ja Riskikapitali Assotsiatsioon on era- ja riskikapitali tööstusharu üks esindaja, ühendades valdkonna tugiteenuste pakkujaid. Hallatav varade maht ületab praegu 2,4 miljardit eurot. Juhatuses on 11 liiget: juhatuse esimees Margus Uudam (Karma Ventures), Kristjan Kalda (BaltCap), Kalmer Kikas (BPM Capital), Hendrik Reimand (Livonia Partners), Sille Pettai (SmartCap), Joel Aasmäe (Trind Ventures), Viljar Arakas (Eften Capital), Indrek Kasela (United Angels VC), Martin Hendre (Tera Ventures), Toomas Prangli (Sorainen) ja Antti Perli (Ellex Raidla). EstVCA põhiliikmed on Ambient Sound Investments, BaltCap, BPM Capital, Change Ventures, EBRD, Eften Capital, Euroopa Investeerimisfond, Iron Wolf Capital, Kaamos Grupp, Karma Ventures, KredEx, LHV Varahaldus, Luminor, Livonia Partners, Perot Jain, SmartCap, Superangel, Swedbank Investeerimisfondid, Tera Ventures, Trind Ventures, United Angels VC, United Partners, UP Invest ja Wellman. www.estvca.ee

KPMG New Ventures See on kasvuäride toetamiseks loodud ärisuund, mis hõlbustab globaalseid investeeringuid, tagab juurdepääsu rahvusvahelisele turule ja aitab klientidel luua innovatsioonivõimekust. Eesmärk on kokku viia traditsiooniline ja uus äri, et aidata väljakujunenud ettevõttetel omaks võtta iduettevõtete mõtlemis- ja tegutsemisviisi ning teisalt kiirendada nende arengut ja haaret. www.kpmg.ee | Maailm täis võimalusi – uued ärimudelid |

74