KPMG Eesti juhtimisajakiri FOORUM 2021/2022

Page 88

Eerik Oja

Marten Orgna

Helen Veetamm

Planet42 tegevjuht ja kaasasutaja

Planet42 finantsjuht ja kaasasutaja

KPMG Balticsi vandeaudiitor

Viis aastat tagasi pakkisid Mogo autolaenu Eesti üksuse toonane juht Eerik Oja ja Trigon Capitali Aafrika investeeringute juht Marten Orgna kohvrid ja kolisid Lõuna-Aafrika Vabariiki. Nad jäid küll samasse ajavööndisse, aga läksid teisele poole maakera ostma autosid inimestele, kellele sealsed pangad laenu ei anna. Foorum uuris, milliseid väljakutseid esitab iduettevõttele kiire laienemine suurtel ja eksootilistel turgudel, ning kogenud eksperdina aitab välisturgudele laienemise aspekte avada KPMG vandeaudiitor Helen Veetamm. Paljudes kiiresti areneva majanduse ja kasvava rahvastikuga riikides tegutsevad pangad äärmiselt konservatiivselt ning keelduvad teenindamast ka kindla sissetulekuga maksejõulisi inimesi. Näiteks pole LAVis võimalik Kaplinna haigla meditsiiniõel soetada pangaliisinguga autot, et kesise ühistranspordivõrgustikuga äärelinnast õigeks ajaks tööle jõuda. Tänaseks on Oja ja Orgna ettevõte Planet42 saanud rahvusvahelistelt investoritelt 25 miljonit eurot ja ostnud inimestele, kelle pangad on tunnistanud krediidikõlbmatuks, rohkem kui 3000 autot. Sealsed elanikud vajavad seda, et sõita tööle, kooli ja ajada igapäevaasju, sest vahemaad on suured ja ühistransport puudulik. Kiiret kasvu tegi Planet42 juba läinud aastal, mil pandeemiast kurnatud riigis keerasid pangad laenukraanid kinni, samas kui ühistranspordi kasutamine oli tervisele järjest ohtlikum. Tänavu laieneb Planet42 Mehhikosse.

87

Mis on kõige keerulisem uuele turule laienemise puhul? Võõras ärikultuur, õigussüsteem, turundus?

Eerik: Kõige raskem on see, et asju, millele tuleb ühel ja samal ajal tähelepanu pöörata, on tohutult. Paljud protsessid on lisaks omavahel seotud ja muutuvad, nii et see eeldab veel pidevat kohanemist. LAVis on hästi range keskpank, mistõttu rahade liigutamine on mõnevõrra keerulisem.

Marten: Teine pool on kindlasti talentide leidmine ja meelitamine oma meeskonda. Meie ärimudel on väga kohaliku loomuga ja ühest müügimehest ei piisa – me vajame tervet meeskonda. Me ei saa inimesi otsida distantsilt, vaid peame olema uuel turul kohal, et näha, kuidas lõpptoode ja meeskond välja joonistuvad. Eerik:

LAVi saabudes ei hakanud me kohe kedagi palkama – me Marteniga ise olime

| Maailm täis võimalusi – uued ärimudelid |