KPMG Eesti juhtimisajakiri FOORUM 2021/2022

Page 91

see n-ö 1% talenti, aga Mehhikoga on mõnevõrra teistmoodi, sest saame juba alguses palgata tugeva kohaliku juhi. Mõned tarkvaraettevõtted saavad oma teenust müüa ka distantsilt, aga meie peame olema seal, kus on meie klient. Otsimegi talente, kes teevad tegelikult töö ära, nii et meie saaksime keskenduda igapäevaselt strateegiale. Martenil on Aafrikast varasem kogemus – ta töötas ju Trigonis paljude projektidega Mosambiigis, Tansaanias ja Ghanas. Mehhikoga pole teil seni kokkupuudet olnud. Kas see teeb asja keerulisemaks?

Marten:

Siiani tundub Mehhiko isegi lihtsam ja meil on seal toimiv organisatsioon taustajõuna olemas. Kui Aafrika kogemusest rääkida, siis on need riigid seal kõik erinevad ja valdkond oli ju samuti teine.

Eerik:

LAVi puhul tuli Marteni Aafrika kogemus väga kasuks investorite usalduse võitmisel. Kui mina olin tuttav autolaenuäriga, siis tema tundis regiooni ning see oskuste-kogemuste kombinatsioon oli loogiline. Mehhikos on võib-olla tehniliselt lihtsam äri alustada, aga ilma kohapealse kontakti või turukogemuseta oleks meil olnud raske investoreid veenda, et me saame aru, mida teeme. Kas ettevõtte Eesti taust on ka laienemisel rolli mänginud?

Marten: Aus vastus on see, et nii suurel turul ei

huvita tegelikult kedagi, kust sa pärit oled – sealne turg on suunatud sisetarbimisele ning oluline on toote-teenuse väärtus. Eestis oleme harjunud juba äri varajases faasis ekspordile mõtlema, LAVis ja Mehhikos see nii ei ole, küll aga mängib oma kindlat osa Eesti tugev maine startup-maailmas, mis puudutab investorite leidmist.

Eerik: Mehhikos näiteks ei tea laiem avalikkus, mis või kus on Eesti, aga seal on see-eest tugev iduettevõtete kommuun, kus meie riigil on hea maine. Selle abil saime sealse iduvõrgustiku kaudu luua uusi väärtuslikke kontakte. LAVis selline startup-ökosüsteem puudub. Inimlikul tasandil on isegi meeldiv, kui inimesed ei tea Eestit, sest siis pole neil ka eelarvamusi. Su vestluspartner ei oska sind paigutada mõne stereotüübi alla või mingisse kasti ja see annab teatava vabaduse esmamulje loomisel. Paljude

lõuna-aafriklaste jaoks oleme just mina ja Marten esimene mulje eestlastest, aga kas see on hea, ei oskagi öelda…

Helen:

Suurenevatel ja arenevatel turgudel on vast anonüümsus tõesti teatav eelis, sest oma klientidega olen näinud, et Kesk-, Ida- ja isegi Lõuna-Euroopas valmistab Eesti ettevõtetele teinekord raskusi rahapesuskandaalidega tekkinud hämar maine. Samas ilmselgelt kaugemal ei mängi need rahapesuteemad rolli ning IT- ja idumaailmas pole see teema üldse nii aktuaalne. Aga näiteks kui klient soovib mõnes Euroopa riigis äri käima panna, siis me saame neid toetada, viies nad kokku meie KPMG kohalike kolleegidega. KPMG rahvusvaheline kogemus ning bränd loovad võimaluse tegelikult leida ükskõik millisest maailma servast õige kontakti.

Eerik: Näiteks Danske skandaal Planet42 tõesti ei puuduta. Euroopa ja maailma riskikapitalifondide ning ingelinvestorite jaoks on Eesti endiselt heas kirjas ning nende vaatepunktist on rahapesuskandaalid mingi vana majanduse pseudoteema. Planet42 ärimudel pole ju iseenesest midagi ülimalt keerulist: te ostate auto inimestele, keda pangad ei taha teenindada. Kuidas investorid on sellise idee vastu võtnud?

Eerik: Eks kohtumistel on sissejuhatus alati omapärane: „Tere, oleme kaks tüüpi Eestist, kes ostavad autosid inimestele, keda pangad ei usalda.“ Kogu see kontseptsioon on vestluspartnerite jaoks üsna pentsik ja nad tahavad seega sind uudishimust ära kuulata, olgugi et nad teavad, et koostööst ei saa ühel või teisel põhjusel asja. Näiteks riskikapitalifondid kuulavad meid ikka ära vaatamata sellele, et neil pole mandaati investeerida. Äriideid liigub ju nendes ringkondades rohkelt ning paljud neist on tehnilised ja igavad, aga lugu sellest, kuidas kaks eestlast ostsid Aafrikas 3000 autot, on ju vahva jutt, mida edasi rääkida. Kuidas Planet42 ärimudel uuele turule sobib? Kas olete pidanud oma lähenemist ja strateegiat muutma?

Eerik: Turg võib erineda, aga idee on sama: võimaldada isiklikku transporti inimestele, keda pangad põhjendamatult ignoreerivad. Autod on meie bilansis ja nende müüjad saavad ligipääsu

| Maailm täis võimalusi – uued ärimudelid |

90